Iskolánkban minden év novemberében Egészségnapot szervezünk. A korábbi években egészségtúrákon vettünk részt, jártunk a csörötneki szőlőhegyen és tónál, nagyszabású zumbaórát tartottunk, vagy teaházzá, salátabárrá, fitotékává varázsoltuk az osztály-termeket. Az idén november 5-én a méhek és a méz témakör köré építettük fel a napot. Célunk kettős volt: a mézet mint egészséges táplálékot népszerűsítettük a gyerekek körében, és a méhek szerepének fontosságára is felhívtuk a figyelmet. Sajnos az utóbbi időben drasztikusan csökkent e hasznos rovarok száma a növényvédő szerek és a klímaváltozás miatt, ezért is esett választásunk erre a témára.
A tematikus napot az iskolakórus nyitotta meg a „Méz, méz, méz” c. dallal.
A programindító közös éneklést követően Dr. Takács Gyula iskolalelkész imát mondott az egészségért és a betegek gyógyulásáért.
A fohász után a kórus a méhek szorgos munkáját méltatta a „Minden, mi él” c. egyházi énekkel. Ezt követően V. Németh Zsolt miniszteri biztos, országgyűlési képviselő érdekes példákkal illusztrált köszöntő beszédet mondott, és elismerően szólt iskolánk környezetvédelmi és társadalmi szerepvállalásáról. Az elöljáró kitért arra is, hogy a méhek munkája igazi jótétemény, a méznek számos jótékony hatása ismert, továbbá a méz és a méhészet a hungarikumok közé tartozik.
A témanapon az Országos Magyar Méhészeti Egyesület is képviseltette magát Benedikti Árpád Vas megyei szaktanácsadó személyében. A szakember szólt a beporzók áldásos tevékenységéről, és átnyújtotta az iskola tanulóinak csomagolt méztasakokat.
Az adományozás után a „Méhek, méz, egészség” c. rajzpályázat eredményhirdetése következett.
A zsűri tagjai: Kovács Zsuzsanna és Méhész Zoltán rajztanárok értékelték az alkotásokat, és felállították az alábbi rangsort:
Alsó tagozat: 1. Takács Dávid, Racker Elizabet, 2. Magyar Levente, Horváth Rafael, 3. Doncsecz Vanda, Horváth Lilla
Felső tagozat: 1. Racker Karolina, 2. Doncsecz Viktória, Józsi Jázmin, 3. Horváth Judit
Rábagyarmati telephely: 1. Kovács Réka, 2. Esztergályos Benett, 3. Takács Léna
Minden pályamunkát készítő gyermek „méhes” vagy „mézes” ajándékban részesült.
A díjazást követően Galambos Gyula mesterméhész és Gyenes Csilla fito- és apiterapeuta interaktív előadást tartottak a méhekről és a mézről két csoportban. A gyermekek közelről is megismerhették a méhészeti eszközöket, sőt a bevállalósabbak méhészruhába is bújhattak.
A projektnapot több kísérőprogram is gazdagította: kézműves foglalkozások, kvíz-feladatok, mézes reggeli, tanulási ösvény, közös lép készítése.
A rendezvényen részt vettek a magyarlaki óvodások és a rábagyarmati telephely tanulói is.
Említésre méltó, hogy a nap a pedagógusok, a gyermekek és a szülők közös szervezésében valósult meg. Szorgos kis kezek készítették a dekorációkat, sütötték a finom mézes sütiket, kenték a kalácsot, festették a csodaszép molinót. Ez a nap az ismeretszerzés mellett a közösségformálást is hatékonyan szolgálta.
Hálásan köszönjük az Együtt a Gyermekekért Közalapítvány, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület és a Szülői Munkaközösség támogatását, akik nagyban segítették a program létrejöttét.