Magyarlak-Csörötnek Általános Iskolája 2022. június 3-án (pénteken) ünnepelte fennállásának 50. évfordulóját. Az iskola épületét 1970-ben avatták fel, de az elmúlt években a járványügyi veszélyhelyzet miatt nem tudtunk megemlékezni a jeles évfordulóról. Az ünnepi rendezvényen a nevelési, művelődési, művészeti, önkormányzati, szolgáltató intézmények és az egyház vezetői, munkatársai, egykori igazgatók, nyugdíjas és aktív kollégák, szülők, hajdani és mai diákok gyűltek össze megadni a tiszteletet a múltnak és az emlékeknek.

Mezeiné Kiss Katalin tagintézmény-vezető üdvözölte az ünneplőket és iskolatörténeti visszatekintést nyújtott. Az első adat 1841-ből való, amikor is Csörötneken jegyző tanította szervezetten a gyerekeket. 1863-ban a régi malom épületében kialakított iskolában Fábián János szabómester tanított, 1870-ben Szodl Ferenc tanító istápolta a diákokat. 1871-ben Magyarlak és Háromház új iskolát kapott az államtól, 1872-ben Felső- és Alsó-szer közé Csörötneken iskola épült. 1904-ben a növekvő gyermeklétszám miatt szükségessé vált új iskola építése, melyhez gyűjtést végeztek. A régi iskolát bővítették, 1945-ben hozzácsatolták Vasszentmihályt, Rátótot, Magyarlakot László Emil igazgatósága alatt. 1946-ban elindult a szakosított oktatás, 1948-ban a felekezeti iskolát államosították. 1970-ben Magyarlak és Csörötnek közé új iskola épült csökkentett igénnyel, tornaterem és technikaterem nélkül. Eredetileg négy osztálynak tervezték, ma már nyolc évfolyamnak ad otthont. 2009-ig a két település önkormányzatai tartották fenn az intézményt, majd a Szentgotthárd és Kistérsége (később Térsége) Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola tagintézménye lett. 2013-tól a KLIK lett az iskola fenntartója és működtetője. Először a Szentgotthárdi, majd a Szombathelyi Tankerület irányítása alá került. 2017-ben a rábagyarmati iskola a tagintézmény telephelye lett. 2021 szeptemberétől az iskola fenntartója a Szombathelyi Egyházmegye. 50 év alatt rendszerek, törvények, rendeletek jöttek, mentek, fenntartók változtak. Magyarlak-Csörötnek Iskolája ebben a jelentős változás-sorozatban mégis fennmaradt, mert fő feladatát soha nem tévesztette szem előtt: gyermeket nevelni, hitet, tudást és élményt adni, készségeket és képességeket fejleszteni azoknak, akik az élet értelmét, a jövőt jelentik.

Az ötven év igazolja, hogy a kistelepülési iskolának van létjogosultsága, hiszen ma is élet zengi be az iskolát. Hála és köszönet ezért a települési önkormányzatoknak, polgármestereknek, partnereknek, aki segítették és ma is támogatják az iskolát, valamint azon szülőknek, akik felismerték a kisiskolai lét számos előnyét, és bizalmat szavaztak a nevelési-oktatási intézménynek. A fél évszázad alatt sok száz gyermek tanult meg itt írni, olvasni, ismerte meg a természetközeli tanulás örömét. Számos magyarlaki-csörötneki diák végzett egyetemet, főiskolát és választotta a tanár, művész, mérnök, orvos, jogász, közgazdász pályát. Sok tisztességes, jó és hasznos munkát végző ember került ki az itteni padok közül. A kisiskola be tudta bizonyítani, hogy a szerényebb infrastrukturális feltételek nem lehetnek gátjai a fejlődésnek és a sikernek, hiszen a tanítványok csodás versenyeredményekre tettek szert a közismereti, sport- és művészeti megmérettetéseken. A titok a közös akaratban, a küzdeni tudásban, a hitben és a szeretetben rejlik.

Verő Elemér, Kuntár József, Gergen György és neje, Brezovszky Mária, Monek József, Huszár Ferenc és neje, Horváth Olga, Bebes Magdolna, Trifusz Mária, Matus Jenőné, Kemény Sándor, Balogh Izabella, Rozmán Gyöngyi, Glóbits Jenőné, Krajczár Mária, Polgár Mária, Kozóné Keszti Ágnes, Tóthné Köncz Valéria, Dancsecs Józsefné, Hurtik János, Báger Lászlóné, Tóth Tibor, Lang Ferencné és Kapitány Jánosné azon nagyszerű pedagógusok és technikai dolgozók (voltak), akikről ma is legendák keringenek, emlékük generációkon át öröklődik, hiszen áldozatos munkájukkal beírták nevüket Magyarlak-Csörötnek oktatásának történetébe.

Balogh Éva igazgató személyes élményeit és tapasztalatait osztotta meg az ünneplőkkel, amelyet a kistelepülési iskolában átélt és tanult. Monek Dávid, Magyarlak polgármestere kitért a falusi iskolák fontosságára, közösségépítő és lakosságmegtartó erejére. Kocsis Zsolt, Csörötnek polgármestere ismertette a korábbi évek fejlesztéseit, és megfogalmazta a tanulók, tanárok több évtizedes álmát: a tornaterem-építés fontosságát.

Németh Zsófia és Horváth Réka, 8. osztályos diákok egy szép verssel köszöntötték az ötvenéves intézményt. Az iskolakórus egyházi és népdalblokkal színesítette a megemlékezést.

Az egykori diákok, tanárok, igazgatók: Huszár Ferenc, Tóthné Köncz Valéria, Horváth Tiborné, Polgár Mária, Flóra Károlyné visszaemlékezései hol könnyeket csaltak a szemekbe, hol mosolyt csaltak az arcokra. Dancsecs Józsefné az iskola alapítványának történetéről és tevékenységéről beszélt.

A jubileumi rendezvény keretein belül került átadásra az új játszótér a gyermekek nagy-nagy örömére, mely a Szombathelyi Egyházmegye támogatásával valósult meg. Az iskolaépületet és az új létesítményt Dr. Takács Gyula iskolalelkész áldásban részesítette.

A neves évforduló alkalmából az alkalmazotti és szülői közösség iskolatörténeti kiállítást hozott létre az emeleti aulában. A régi idők iskoláját idézte fel a sok-sok közszemlére tett tárgy (fapad, falitábla, úttörő egyenruha, tabló, fénykép, ballagási tarisznya, oklevél, tankönyv, ellenőrző könyv, szemléltető eszközök). Az ünnepi program lehetőséget biztosított az Öregdiákok találkozására, és természetesen a születésnapi torta sem maradt el.

A másnap délelőtt a sport jegyében telt el, öregdiák-mai diák barátságos mérkőzések zajlottak futball, röp- és tollaslabda sportágban, és a gyermekek birtokukba vették a csodaszép játszóteret. A kétnapos rendezvény retrodiszkóval zárult.