Április 8-án iskolánk minden tanulója egy tanórányi terepgyakorlaton vehetett részt Berdárné Lajos Anna és Kovács Szilárd, az Őrségi Nemzeti Park két munkatársának köszönhetően.

A program a Rába folyó egy könnyen megközelíthető partszakaszánál zajlott, melyre először alsósaink érkeztek.

A kisebbek bevezetésként a folyó legfontosabb adataival, jellemzőivel ismerkedhettek meg. Majd egy BISEL vízminőség-vizsgálat következett, melyet a vízfolyások biológiai vízminőségének felmérésére használnak. A szakemberek segítségével a vízfenékről kézihálóval való mintavétel, majd a mintákból makrogerinctelenek (szemmel jól látható gerinctelen élőlények) gyűjtése, beazonosítása történt. A foglalkozás során tanulóink több csoportban dolgoztak. Nagy lelkesedéssel keresték az apró élőlényeket. A gyerekek a feldolgozás során megismerkedhettek kérész lárvákkal, tegzeslárvákkal, fonalférgekkel, bolharákokkal és kagylókkal is.

Felsőseink a módszert továbbfejlesztve megszámolták és érzékenységük alapján csoportosították a talált élőlényeket, majd osztályozták a vízminőséget. Mintavételünk helyén a Rába biotikus indexe 7-es, vízminőségi osztálya II. lett, ami enyhén szennyezettnek mondható.

Köszönjük a nagyon érdekes és hasznos rendhagyó tanórát, ismét sokat tanulhattunk közvetlen környezetünkről. A 7. és 8. osztályos tanulók a közeljövőben a Szala patak ökológiai állapotát vizsgálják meg a tanult módszer segítségével.

Zakócs Veronika