Március 27-én a természettudomány iránt érdeklődő diákjaink: Deli Aida Anna, Horváth Lilla, Balogh Máté, Kakas Krisztián Armandó egy háromórás terepgyakorlaton vettek részt az Őrségben. A tavalyi tanévben, a Víz világnapján a gyerekek már megismerkedtek a BISEL-programmal mint tudományos vízminőségi méréssel a Rába folyó csörötneki szakaszán az Őrségi Nemzeti Park szakemberei segítségével, most csak egy kis ismétlésre volt szükség.

Kovács Szilárd, az ŐNP Környezeti nevelési és ökoturisztikai osztályának munkatársa nagy szakértelemmel, készségesen, a szükséges eszközök biztosításával állt a rendelkezésünkre. A tanulók gumicsizmába léptek, és a Szala-patak több szakaszán, bel- és külterületen egyaránt kéziháló segítségével mintát vettek, majd a mintákból a makrogerincteleneket, vagyis a szemmel jól látható gerinctelen élőlényeket (tegzeslárva, bolharák, fonalféreg stb.) beazonosították.

Ezt követően megszámolták és érzékenységük alapján csoportosították a talált élőlényeket, majd megállapították a patak biotikus indexét és osztályozták a vízminőséget. A detektív koffer segítségével kémiai vizsgálatokat végeztek, fotódokumentációt készítettek, a fizikai és kémiai jellemzőket szabályos jegyzőkönyvbe vezették.

A diákok a makrogerincteleneken túl a Szala közvetlen környezetének növény- és állatvilágát is alaposan szemügyre vették és megvizsgálták az egyes vízi és vízhez kötődő fajok életközösségét, élőhelyeit, a fajok közötti szimbiózisokat, egymásra utaltságokat, a különféle vízhez kötődő fajok ökoszisztémában betöltött szerepét. A terepi vizsgálati eredményeket összesítették, és fel is töltötték az országos informatikai rendszerbe.

Nagyon érdekes és hasznos órákat töltöttek el csodálatos környezetben. A közeljövőben visszatérnek további vizsgálódás céljából, valamint összehasonlító elemzést is végeznek. Nem könnyű a feladat, hisz jóval túlmutat a tantervi követelményeken, de a felfedező, élményeken alapuló tanulást kedvelik a gyerekek. A tét sem kicsi, ugyanis beneveztek az Energiaügyi Minisztérium „Vízi életközösségek” címmel meghirdetett országos versenyére. A diákok mentorai: Zakócs Veronika és Mezeiné Kiss Katalin.

Mezeiné Kiss Katalin