A karácsony, a vízkereszt, a húsvét és pünkösd mellett a farsangi időszak utáni első szerda, a hamvazószerda is jeles egyházi ünnepnek számít. Hamvazószerda a megtisztulás napja, ekkor kezdődik a húsvét előtti 40 napos böjti időszak.

Az ünnepnap elnevezése egy ősi szokásra vezethető vissza. Őseink bűneik megbánása jeleként és vezeklésként hamut szórtak a fejükre. A különleges szertartást az egyház a 11. század végén vette át és hamvazkodásnak nevezte.

A Magyarlak-Csörötnek Általános Iskola mint katolikus egyházi iskola is bevezette a hamvazószerdai megemlékezést. A szertartást Dr. Takács Gyula iskolalelkész végezte, aki először hamvazószerda üzenetét osztotta meg az iskolaközösséggel, melyet a jó és rossz hír hasonlattal szemléltetett. Rossz hír, hogy földi életünk mulandó, egyszer véget ér, azonban emiatt nem kell elcsüggednünk. Jó hír ugyanis, hogy e világi életünk egy állomás, egyszer el fogunk majd jutni az égi országba, aminek szépségét még el sem tudjuk képzelni. A szertartás felemelő pillanata volt, amikor az iskola közössége fegyelmezetten az atya elé járult, aki szentelt hamuval keresztet rajzolt a gyermekek, pedagógusok és technikai dolgozók homlokára, miközben az „Ember, emlékezz rá, hogy porból vagy és porrá leszel” szöveget mondta.

Mezeiné Kiss Katalin