A fenntartóváltás nem okozott különösebb problémát az iskola életében. A gyermekek, a pedagógusok és a szülők is jól fogadták a változásokat. Az újítások már napi rutinná váltak. A házirendben történt módosításokat a tanulók elfogadták és betartják. Reggel közös imával kezdjük a napot, imádság előzi meg és követi a főétkezést a napköziben. Havonta iskolamisén veszünk részt, melyen a diákok szolgálnak. Egyedül az új elektronikus naplóra (mozaNapló) történő átállás nem zajlott zökkenőmentesen a szülőknek, de ma már egyre többen használják.
Az egész iskola légkörét, szellemiségét átjárja a keresztény életszemlélet. A reggelek meghitten indulnak, és az elcsendesedés pozitív hatással van a gyermekekre. Azt tapasztaljuk, hogy jóval kevesebbet kell fegyelmeznünk és nincsenek kirívó magatartási vétségek. Az iskola programjait, rendezvényeit is átszövik az egyházi elemek. Pl. az egészségnapon együtt imádkoztunk egészségünk megmaradásáért és a betegek gyógyulásáért. A tematikus napoknál nagyobb hangsúlyt kapnak az egyházi ünnepek (Advent) és a katolikus szentekre való emlékezés (Márton- és Erzsébet-nap). Iskolakórus alakult 8 lelkes taggal. Repertoárjukban főleg vallási témájú énekek szerepelnek, de a gyermekek szívesen elsajátítanak egyéb alkalmakhoz kötődő dalokat is. Az énekkar elsősorban az iskolamiséken és a nagy ünnepeken nyújt egyházi és világi szolgálatot.
A tárgyi feltételek terén is tapasztalható előrelépés. Nyár folyamán megtörtént a földszinti és az emeleti aula festése, a belső ajtók mázolása, valamint a nevelői mosdó teljes rekonstrukciója. Tanévkezdésre megérkeztek a tanári laptopok, decemberben pedig interaktív panellel bővült eszközparkunk. Januárban új táblákat szereztünk be.
A személyi feltételek is rendelkezésre állnak. 11 főállású, 1 részmunkaidős, 1 áttanító és 3 óraadó pedagógus végzi a nevelő-oktató munkát. 3 fő technikai személyzet segíti az iskola zavartalan működését. Magyarlak-Csörötnek Általános Iskolájában 54, a Rábagyarmati Telephelyen 13 gyermek tanul.
Az éves munkatervben megfogalmazott célokat, feladatokat (tanulmányi munka segítése, környezeti nevelés, szabadidő hasznos eltöltése, a tanulók katolikus életbe való bevezetése, egyházi és nemzeti hagyományok ápolása stb.) sikerült teljesíteni. A tanulmányi munka terén is elégedettek lehetünk: Az 1-2. osztályosok szöveges értékelést kaptak, a 3-8. osztály tanulmányi átlaga megközelíti a jó szintjét: 3,84. Örömmel számolunk be arról, hogy jóval kevesebb az iskolában a lemorzsolódással veszélyeztett tanuló, mint a korábbiakban. A lemorzsolódási ráta 10%-ra csökkent (tavalyi évben 24% volt).
A Covid-fertőzés sajnos megjelent a tagintézményben és a telephelyen is. Tíz esetben kellett felvenni a kapcsolatot az illetékes szervekkel (Népegészségügy, EMMI, iskolavezetőség). A járványhelyzet miatti óvintézkedések miatt a programok iskolán belül, osztályszinten valósultak meg. A legsikeresebb eseménynek az Egészségnap tekinthető. A pályaorientációs napon az alsó évfolyam helyi munkahelyeket keresett fel, a felső tagozat a Herman Ottó Szakképző Iskola bemutatkozó napján vett részt. Szülőket, külső meghívottat a tagintézmény elővigyázatosságból nem hívott a rendezvényekre.
A jövőt illetően kiemelt feladat az országos mérésekre (kompetenciamérés, idegen nyelvi mérés) történő felkészülés. Az érintett osztályok az idei évtől online módon adnak számot. A II. félévben még nagyobb hangsúlyt fektetünk a pedagógusok nevelési-oktatási módszertani kultúrájának fejlesztésére. A nevelők több, új innovációt bemutató továbbképzésen (KIP-módszer, Gyermekek Háza Program, Fenntarthatósági Témahét képzései, A tanulói gondolkodás fejlesztése) vesznek részt, és az ott megszerzett ismereteket beépítik a gyakorlatba. További jó gyakorlatok feltérképezésére, átvételére is szükség van. A gyermekekre vonatkozóan az alábbi fejlesztési feladatokat fogalmaztuk meg: igényes munkára kell nevelni a gyermekeket, fejleszteni kell feladattudatukat és az olvasási, szövegértési és helyesírási készségüket, tanítani kell nekik az önálló tanulást.
Továbbra is az alapvető emberi, nemzeti és keresztény értékek mentén végezzük tevékenységünket. Elsődleges feladatunk lesz, hogy a térségben élő leendő első osztályos tanulók számára felkínáljuk a katolikus keresztény szellemiségű nevelés-oktatás lehetőségét. Örvendetes, hogy háromnapos térítésmentes hittantábort tudunk megvalósítani a csörötneki, magyarlaki és rábagyarmati gyermekek számára a nyári szünidőben érdekes és hasznos programokkal, kirándulásokkal és teljes ellátással. Ezúton is hálásan köszönjük Magyarlak Község Önkormányzatának, hogy rendelkezésre bocsátotta a tábor számára a Brenner János Turistaházat.
Fontosnak tartjuk, hogy az iskola minél több pályázaton induljon, így lehet új színt, elemet hozni az intézmény életébe, ezáltal lehet a minőséget javítani, új kínálatot bevezetni.
A hagyományok őrzésére is nagy gondot fordítunk. Az iskolának nemrég jeles napja volt. 50 éve épült a jelenlegi iskolaépület, és a fél évszázados évfordulót szeretnék méltóképpen megünnepelni. Egyeztettünk már a Szülői Munkaközösség tagjaival, a két érintett falu elöljáróival, egykori diákokkal, akik a támogatásukat adták. Iskolatörténeti kiállítás és Öregdiák Találkozó megvalósítása van tervben, ha a helyzet lehetővé teszi. Nagy álmunk, hogy ezen a napon a gyermekek birtokukba vegyék az új játszóteret.
Isten áldását kérjük előrevivő terveink megvalósításához!
Mezeiné Kiss Katalin