Kegyelmekben gazdag kétnapos zarándoklaton vettünk részt június első napjaiban a Szombathelyi Egyházmegye szervezésében. Szentek nyomában zarándokoltak fiataljaink és kísérőik Székely János püspök atya vezetésével. Az ifjúsági zarándoklatra érkeztek Szombathelyről, Kőszegről, Körmendről, Celldömölkről, Magyarlakról, Csörötnekről, Muraszemenyéről, Tótszerdahelyről, Gencsapátiból, Jákról, valamint egyházmegyénken kívülről is jöttek fiatalok Sopronból és Győrből is. Iskolánkat tíz tanuló: Doncsecz Vanda, Takács Dávid, Varga Ármin, Horváth Máté, Mesics Olivér Ferenc, Horváth Arnó, Takács Viktor, Tóth Flórián, Horváth Lilla, Mesits Patrícia képviselte. Ők és felnőtt kísérőik: Kovács Zsuzsanna, Mezeiné Kiss Katalin, Frigy József Güssingben (Németújvár) Boldog Batthyány-Strattmann László sírjához zarándokoltak, majd Szentgotthárdon Boldog Brenner János életének és vértanúságának emlékeit idézték fel.

Zarándoklatunk a jáki templomban bemutatott szentmisével vette kezdetét. Székely János püspök atya homíliájában a zarándoklat igazi értelméről beszélt. Arra hívta fel figyelmünket, hogy merjünk elszakadni a mindennapok megszokott világától, a telefonoktól, a virtuális tér zajától, és mindattól, ami elvonja figyelmünket a lényeges dolgokról. Bátorított bennünket, hogy nyitott szemmel járjunk, csodáljuk meg a teremtett világ szépségét, figyeljünk Isten jelenlétére a természetben, és fogadjuk el az út nehézségeit is. A tűző nap, az eső, a fáradtság, a terepi nehézségek mind segíthetnek bennünket abban, hogy kilépjünk megszokott kényelmünkből, és közelebb kerüljünk az Úrhoz.

A Ják és Szentpéterfa közötti útszakaszon a közösen imádkozott rózsafüzér, az énekek és a csend váltották egymást. A csendes szakaszokon lehetőségünk nyílt arra, hogy elgondolkodjunk életünk fontos kérdésein, hálát adjunk mindazért, amit kaptunk, és szívünkben helyet készítsünk Isten szavának.

Szentpéterfán a Vöröstemplomban zenés szentségimádáson vettünk részt. A mécsesek lángjai imáinkat, kéréseinket és hálánkat jelképezték, mindezeket az oltár elé vittünk. Megható volt megtapasztalni azt a bensőséges légkört, amelyben fiatalok és felnőttek együtt fordultak Krisztus felé. Az esti keresztút még tovább mélyítette lelki élményeinket, segítve bennünket Krisztus szenvedésének és szeretetének szemlélésében.

Másnap reggel Ausztria felé folytattuk utunkat. Első állomásunk Maria Weinberg (Pinkakertes) kegyhelye volt, ahol Majláth Tihamér atya elmélkedésében a legnagyobb szentre, Szűz Máriára fókuszálva, a hit és az imádság fontosságára irányította figyelmünket, arra bátorítva bennünket, hogy életünk döntéseiben mi is bizalommal hagyatkozzunk Isten vezetésére.

A további gyalogos szakaszon lehetőség nyílt a személyes beszélgetésekre, az elmélyülésre és a szentgyónásra.

Güssingben Simon Dávid atya Boldog Batthyány-Strattmann László és Coreth Mária életpéldáját állította elénk. Megismerhettük azt a mély hitet és önfeláldozó szeretetet, amely életüket jellemezte. Boldog Batthyány-Strattmann László a betegek szolgálatában, Coreth Mária pedig Krisztus iránti hűségében mutatott példát arra, hogy az életszentség nem rendkívüli tettekben, hanem a mindennapok szeretettel végzett szolgálatában bontakozik ki. Dávid atya bátorított minden jelenlévőt, hogy törekedjen az életszentségre, elnyerheti azt akkor is, ha jelen pillanatban netán mélypontról indul, úgy, ahogy Boldog László fiatalkorában kanyargós út után érkezett meg a boldog és szent házasságba.

Zarándoklatunk egyik legmeghatóbb állomása Rábakethely és a vértanúság zsidai helyszíne volt. Déri Péter szentgotthárdi plébános Brenner János vértanú pap életét mutatta be nekünk. Szavai nyomán megelevenedett előttünk egy fiatal pap alakja, aki hűséges maradt Krisztushoz és papi hivatásához még a legnagyobb megpróbáltatások között is. A vértanúság helyszínéhez kapcsolódó keresztutat járva különösen mélyen érintette meg szívünket az a szeretet és áldozat, amely Brenner János életét jellemezte. A vértanúság helyére is ellátogattunk, ahol a fiatal káplán földi élete végetért. Püspök atya gitáron kísért néhány karizmatikus éneket az emlékkereszt tövében, majd a helyszínen építendő templomról is beszélt, Malika nővér pedig – aki e „tetthely” közvetlen szomszédságában lakik és ápolja ezer fokon égve Boldog Brenner János emlékezetét – finom bodzaszörppel várta a fáradt, ám lelkes fiúkat, lányokat.

A nap végén vonattal és autóbuszon utazva érkeztünk meg Szombathelyre, ahol a Brenner Kollégiumban közös vacsorán vettünk részt. Ezt követően a Székesegyházban szentmisén adtunk hálát a két nap minden kegyelméért és élményéért. Szentbeszédében Püspök atya további – a székesegyházban oltárokon tisztelt – szenteket hozott elénk követendő példaként: Szent Mártont, Mindszenty József bíborost és Szent II. János Pál pápát, mindegyikükhöz egy rövid, mélyen elgondolkodtató történetet, tanítást is csatolt, amelyet elraktározhatunk, sőt magunk is tovább mesélhetünk majd környezetünkben.

A szentmise végén a felnőtt kísérők egy ajándékkönyvet kaptak Püspökünktől, ezzel köszönte meg Püspök atya azt a szolgálatot, amely hozzájárul ahhoz, hogy ez a zarándoklat a résztvevő fiatalok szívében örömteli élményként maradjon meg.

Zarándoklatunk során négy nagyszerű életpélda kísért bennünket: Szűz Mária irgalmassága, Boldog Batthyány-Strattmann László szolgáló szeretete, Coreth Mária mély hite és Brenner János hősies helytállása. Mindannyian arra tanítottak bennünket, hogy a szentség útja ma is nyitva áll előttünk, és hogy a Krisztus iránti hűség a hétköznapok apró döntéseiben kezdődik. E – nem is oly régen még közvetlen környezetünkben élő – szenteket ünnepeltük a két nap során, mostantól pedig belőlük meríthetünk erőt, kitartást, követhetjük őket, követhetjük rajtuk keresztül Jézust.

Az ünneplések sora azonban még nem ért véget.

Székely János püspök atyát köszöntöttük a kollégiumban közelgő születésnapja alkalmából egy méretes tortával, melynek aztán persze az lett a vége, hogy az ünnepelt látta vendégül az őt ünneplőket egy-egy finom tortaszeletre. Püspök atya felé szűnni nem akaró tapssal fejeztük ki szeretetünket, megható volt látni, megélni azt a pillanatot, azt az örömet, amely püspökünk irányába sugárzik, benne volt minden hálánk, nem csak az elmúlt két napért, hanem minden eddigi szolgálatáért, minden tanításáért, minden különleges karizmájáért, amelyekből a Szombathelyi Egyházmegye fiataljai, hívei szolgálata révén részesülnek.

Hálás szívvel köszönjük a Jóistennek a kegyelmekben gazdag napokat, Székely János püspök atyának, lelki vezetőinknek és minden szervezőnek, kiemelten Kerényi Kata és Nagy László főszervezőknek az áldozatos szolgálatot. Imádkozunk azért, hogy a zarándoklat során kapott lelki útravaló még sokáig elkísérjen bennünket, és segítsen bennünket abban, hogy életünkkel mi is Krisztus világosságát sugározzuk embertársaink felé.

Mezeiné Kiss Katalin, Frigy József